Kıbrıs dalış noktaları, adanın gizli kalmış güzelliklerini sizlerle buluşturuyor…

Yılın 4’te 3’ünü güneşli geçiren Kıbrıs’ta birbirinden güzel dalış noktaları mevcut. bu spora gönül veren profesyonellerin ya da ilk kez dalacak olanların eğitimlerinden gereçlerine kadar gerekli olan her şeyin karşılandığı bölgede dalmanın keyfine varacaksınız. Kıbrıs dalış noktaları, tur programlarına ya da Kıbrıs otel işletmecilerinin sunduğu etkinliklere dahil edilebiliyor.

30 metre görüş alanına sahip olan Kıbrıs dalış noktası derinliklerinde; deniz kaplumbağası, karides, murana, ahtapot, sünger balıkları, mercanlar ve daha pek çok balık çeşidi ile karşılaşacaksınız. Yeşilbaş adı verilen ve yaklaşık yüz milyon yıldız Kıbrıs’ta dalış yaptığınız süre boyunca karşınıza çıkacak güzelliklerden bazıları. Özellikle karşılaşacağınız batık gemiler sizi büyüleyecek.Masmavi su altındaki bu güzellikleri görmeden de bir  Kıbrıs turu gerçekleştirebilirsiniz.

20 kadar Kıbrıs dalış noktasında Akdeniz’in en güzel sularında spor yapma imkanınız olacak.

kıbrıs dalış

Kıbrıs dalış noktaları:

• Lahos Fred Taşları dalış noktası,
• Lara beach,
• Güzelyer,
• Amphoralar,
• Otel maramonte ve Celebrity açığı

Belirtmemiz gereken bir diğer husus da Kıbrıs dalış fiyatları açısından değişkenlik görülmesidir. Etkinlik düzenleyen firmalara ve lokasyona göre görülen bu farklılıklar için önceden bilgi almanızda yarar var.

Kıbrıs Dalış Okulları:

• Nautilus Scuba Diving School
• Scuba Cyprus
• Amphora Diving
• Bluedolphin Scuba Diving School

Dalış Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

kıbrıs tüplü dalış

Kıbrıs’ta dalış yaparken muhtemel kazalara ve sakatlanmalara sebebiyet vermemek için dikkat etmemiz gereken hususlar var. Doktorlar günlük hayatta nefes alma problemi yaşayanlar, burunda kemik eğriliği, burun içi etlerde şişme, kronik sinüzit, kronik akıntılı kulak hastalığı olan kişilerin kesinlikle bu sporu yapmamaları gerektiğini vurguluyorlar. Bunun dışında herhangi bir rahatsızlığı olmayan sporcular dalış yaparken:

• Seçilecek suya giriş tekniği, dalıcının isteğine göre ve diğer dalıcılara zarar vermeyecek türde olmalıdır.
• Denge yeleğinin su içerisindeki yatay durumuna uygun olarak ellerin ileri doğru uzatılması ve başın deniz yüzey ile 45˚ açı yapması gerekir.
• Özellikle şnorkel kullanımı esnasında önem kazanan soluma hareketinde, nefes alma-verme hareketinin yavaş ve sakin olması gerekir. Bu tip solunum aynı zamanda dalışçının sakin ve rahat hissetmesini de sağlayacaktır. Kıbrıs’ta dalış, yaparken de şnorkel kullanmanız gereklidir.
• Bazen dalış sırasında dalış maskesinin içine su girebilmektedir. Bu yüzden dalış maskesinin dalış sırasında nasıl boşaltılması gerektiği bilinmelidir; ayrıca maske boşaltma tekniği sayesinde, içerisi sadece buhar yapan bir dalış maskesi camının da temizlenmesi sağlanacaktır.
• En az enerjiyle en yüksek hareket becerisi için dalış paletinin doğru olarak kullanılması gerekir. Doğru dalış paleti hareketinde bacaklar hafifçe kırılmalı (kasların gevşek tutulması önemli) ve hareketin sadece kalçadan yapılması gerekir. Bacakların bir arada, ancak paletlerin birbirlerine vurmayacak mesafede olmasında dikkat edilmelidir. Kıbrıs dalış noktalarında bu gibi eğitimleri alma imkanınız olacak.
• Tecrübesi az olan dalıcıların mümkün olduğunca sahil tarafında kalmasına dikkat edilmelidir. Suya girdikten sonra öncelikle suyun akıntı yönü belirlenmelidir; çünkü yorulduktan sonra dalıcıların akıntıya karşı hareket etmeleri güçleşecektir.
• Yuvarlanarak inişe geçme hareketi sayesinde dalıcı yüzüş pozisyonundan dalma pozisyonuna geçer. Dalma tekniğinin doğru uygulanması sayesinde, dalıcılar enerjilerini tüketmemiş olurlar.

• Yükselme hareketinin paletlerle yapılması ve bu süreçte de aşırı oksijen tüketiminden uzak durulmasına dikkat etmek gerekir. Yüzeye yaklaşırken elin baş üstüne getirilmesi ile birlikte yüzeydeki olası cisimlere karşı kafanın korunması sağlanmalıdır.
• Serbest dalış sırasında dalıcıların birinin dalarken, diğerinin de yüzeyde beklemesi uygundur. Böylelikle çıkış sırasında her hangi bir probleme oluşacak olursa, diğer dalıcının yardım edebilme şansı oluşur. Kıbrıs’ta dalış yaptığınızda bölgenin serbest dalışa uygun olup olmadığını detaylı şekilde öğrenmeniz gerekir.
• Çıkış esnasında en güvenli ve kolay tekniğin uygulanması gerekir. Dalış malzemelerinden öncelikle ağırlık kemeri ve daha sonra sırasıyla diğer malzemelerin çıkarılmasında fayda vardır.
• Dalış malzemelerinin tatlı suyla yıkanması, güneş ışınlarından direkt olarak etkilenmeyecek bir yerde kurutulması ve kuru bir yerde saklanıyor olması gerekir.

kıbrıs dalış

 

Kıbrıs dalış noktaları her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Bu sene sizleri de ağırlayabilir… Kıbrıs’ta dalış yapmak ve deniz altındaki gizemli yaşamı keşfetmek istiyorsanız tatilinizin bir köşesine bu aktiviteyi yerleştirin…

Kıbrıs yamaç paraşütü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kıbrıs hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

 • Ferhat
  Cevapla

  Kıbrıs harika bir yer iyi ki gittim ve gördüm. Ben hayatımda böyle eğlenmemiştim.Kıbrısta bir gün nasıl geçirebilirim diye düşünmeyin çünkü yapılacak çok şey var. Kıbrıs gezilecek yerler ve eğlence merkezleri bakımından çok iyi bence. Herkesin gitmesini isterim. Özellikle yemeklerden Şeftali kebabı yemeden gelmeyin derim.

 • Furkan
  Cevapla

  Kıbrıs’a geçen yaz arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine gitmiştim. Ne yalan söyleyeyim harika bir tatil geçirdim. İlk bu tatili düşündüğümde Kıbrıs’ta nerede kalınır diye düşünüyordum. Fakat birbirinden güzel Kıbrıs otelleri var. Sizlere sunulan etkinlikler harika, gezilecek yerleri görülmesi gereken yerleri var sizlere kesinlikle tavsiye ederim.

 • Emircan
  Cevapla

  Merhabalar arkadaşlar sizlere Kıbrıs’ı gidip gören biri olarak anlatmak istedim. Kıbrıs adında da olduğu gibi yavru vatandır. Gittiğinizde yabancılık çekmeyeceğiniz rahat bir tatil geçirebileceğiniz bir yerdir. Kıbrıs otel ve otel dışı yerlerde gezilmesi gereken bir çok yer var. Kıbrıs gece hayatı, ve eğlence yerleri de harika. Ayrıca Kıbrıs yemekleri gerçekten mükemmel.

 • Merve
  Cevapla

  Kıbrıs benim için hayatımın yeniden başlaması gibi bir şey oldu. Hem üniversite hayatımı devam ettiriyorum hemde Kıbrıs’ın güzelliklerini keşfediyorum. Kıbrıs gezilecek yerler bakımından çok iyi ve biz gençler olarak da eğlence mekanlarını görmenizi isterim.

Sen de Yorum Yaz

Kıbrıs'ta konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kıbrıs'ta tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
diyetisyen