kıbrıs hava durumu

Kıbrıs hava durumu ve Kıbrıs hava durumu tahmini için sayfamızdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Tatiliniz süresince karşılaşacağınız sıcaklık değerlerini öğrenerek hazırlıklarınızı daha rahat yaparsınız.

Akdeniz ikliminin etkisinde olan Kıbrıs’ta yılın yaklaşık 300 günü güneşli geçmektedir. Dolayısıyla kışlar kısa yazlar çok uzun geçiyor. Bu turistik ülke bulunduğu iklim kuşağının ve ada olmasının nimetlerinden oldukça yararlanıyor.Turist sayısının her geçen sezon artması Kıbrıs otel ve diğer işletmelerinde gelişmesini sağlamaktadır. Böylece ada tam bir tatil merkezi oluyor.

Kıbrıs hava koşulları elverişli olduğu için yerli ve yabancı tatilciler bölgeyi tercih ediyor. Kıbrıs hava durumu değişken olmadığı için rahat bir tatil geçirmeleri mümkün oluyor.

Kıbrıs iklimi bölgenin zengin bitki örtüsüne etki ediyor. Dünyadaki orkide türlerinin 30 kadarı yalnızca burada yetişiyor. Ayrıca sadece Kıbrıs’a özgü 19 bitki türü bulunuyor. Adanın ker köşesinde okaliptüs, zeytin ve turunç ağaçları bulunmakta.

Kıbrıs hava durumu istatistikliği yıllık olarak şöyledir;

• Yıllık ortalama sıcaklık: 19 °C
• Yaz ortasında sıcaklık: 40 °C
• En sıcak deniz ortalaması: 21°C
• En yağışlı ay: Aralık
• Yıllık ortalama yağmur: 500 mm. (Batı yakası doğusundan daha çok yağış alır)
• Deniz suyu sıcaklığı: 21.3 °C (En yüksek olduğu aylar Temmuz-Ağustos aylarıdır ve 28.0 °C civarında seyreder).
• Yıllık rüzgar şiddeti: 2.8 m/sn.’ dir.
• En kurak ay: Temmuz – Ağustos
• Yağış normali: toplam(1941 – 70 ) 402.8 mm.’dir.
• Makro iklim sınıflandırması: Yarı kurak

Kıbrıs sıcaklık değerleri, Kıbrıs iklimi genel görüntüsüne uygun olduğu için herhangi bir aksilikle karşılaşmazsınız. Yaz aylarında sıcaklık değerleri yüksek olacağı için çantanız daha hafif olacaktır. Ancak kış mevsiminde yağışlı havaya uyum sağlamak için çantanızı her duruma hazırlıklı bir şekilde hazırlamanızda yarar var. İyi tatiller…

kıbrıs tatil

Kıbrıs hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

 • Mehmet
  Cevapla

  Tatil yapmak isteyenler genellikle tereddüt de kalırlar. Çünkü herkesin tatil zamanı bellidir ve kimse boş bir tatil geçirmek istemez. Bende tercihimi Kıbrıs otel ile yaptığımda acaba memnun kalır mıyım düşüncesi vardı aklımda. Kıbrıs’a vardıktan sonra gerçekten Kıbrıs gezilecek yerler arasında baş sıralarda gelmelidir. Herkese tavsiye eder gitmenizi isterim.

 • sena
  Cevapla

  Kıbrıs muhteşem bir yer özellikle de arkadaşlarınızla beraber gidiyorsanız daha güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yapacak aktivite ve gezilecek yerler oldukça çok. Kıbrıs yamaç paraşütü dalında da gerçekten büyülüyor denemeden dönmeyin derim.

 • Burak
  Cevapla

  Kıbrıs gerçekten tatil yaptım diyebildiğim yerlerden bir tanesidir. Kıbrıs gece hayatı, casinoları, clup ve restoranları bakımından ziyaretçilerini kendine aşık ettiren bir yerdir. Tatil yapmak istiyorum diyorsanız tavsiye edeceğim yer şüphesiz Kıbrıs otelleri.

Sen de Yorum Yaz

Kıbrıs'ta konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kıbrıs'ta tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
diyetisyen