Kıbrıs'ta Neler Yapılır

Kıbrıs’ta gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler bitmez. Ada ülkesi olan Kıbrıs, denizin tam ortasında muhteşem doğası ve vahşi hayat ile misafirlerini şaşırtır. Kasım ayında uyanan doğa, adayı çiçeklerle kaplar. Numan çiçeği, tavşan kulağı çiçeği, nergis, sümbül çiçeği, süsen veya vahşi orkideler gibi türlü çiçekleri, badem ağaçlarının çiçekleri açar ve muhteşem bir görüntü oluşturur.

Kıbrıs doğası, bitki örtüsü ve el değmemiş güzellikleri ile misafirlerini karşılar. Girne bölgesinin dağa yakın bölümlerinde yer alan kır keçileri, Karpaz yarım adasının göz alıcı güzellikleri ve bozulmamış doğası arasında kendilerine yaşam alanı yaratan eşekleri görerek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Toplu halde yaşayan hayvanlar yabani doğalarına rağmen Kıbrıs’a gelen turistleri gayet arkadaşça karşılarlar. Bazen çocukların eğlencesi bazen de ulaşım aracı olarak kullanılan Kıbrıs eşekleri Karpaz yarım adasında görülebilir.

Deniz Kaplumbağaları – Caretta Carettalar

Kıbrıs Caretta Caretta

Kıbrıs’ta neler yapılır diyenler için bir diğer önerimiz de caretta carettaları gözlemlemektir. Kıbrıs Caretta Caretta türlerinin doğal yaşam alanlarına sahip olduğu için tatilciler farklı bir deneyim yaşarlar. Kıbrıs doğası bu muhteşem olaya elverişliliği ile dikkat çekmektedir.

Ada suları yaklaşık yüz milyon yıldır Yeşil Baş (Chelonia Mydas) ve Logger Head (Caretta Caretta) kaplumbağaları tarafından ziyaret edildiği için dünyada bu alanda önemli bir yere sahiptir.

kıbrıs caretta Carettalar için Mayıs ve Ağustos ayları arasında yumurtlama merkezi olur. Yumurtlama yaptıkları kumsallardan biri olan Alagadi, koruma altına alınmıştır. Güneşin batışı ile birlikte ortaya çıkan Caretta Carettalar, 65 ile 110 adet arasında yumurta bırakırlar. Her bir kaplumbağa 10-15 gün arayla beş ila altı kez yumurtlar.

Eğer deniz kaplumbağalarını izlemek istiyorsanız gece kumsalda kamp yapan gruplara katılabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Doğa Yürüyüşleri – Parkurlar ve Rotalar

Kıbrıs Yürüyüş

Kıbrıs’ta neler yapılır diyenler her türlü deniz sporları, zengin arkeolojik kalıntılar ve tarihi güzellikler görme fırsatı bulurken denizin ve güneşin tadını çıkarırlar. Turlarla ya da bireysel olarak tarihin zenginliklerini gezme imkanı bulurlar.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler sanıldığı kadar çabuk bitmez. Listenize bir de Kıbrıs yürüyüş parkurlarını eklemeniz gerekir.

Kıbrıs yürüyüş parkurları doğa aşığı tatilcileri ve yürümeyi seven turistleri keyifli bir yola çıkarır. Kıbrıs yürüyüş rotaları boyunca Akdeniz manzarasını, Beşparmak Dağları’nın heybetini, rengarenk çiçekleri ve yemyeşil ormanları göreceksiniz.

Kıbrıs trekking parkurlarında ayrıca farklı hayvan türlerine rastlar, kamp ve piknik yapma imkanı bulursunuz. Fotoğrafçı iseniz profesyonel fotoğraf çekeceğiniz muhteşem manzaralar sizi bekler. Makro çekimlerle rengarenk Kıbrıs orkidelerinin fotoğraflarını, gün doğumu ve gün batımını ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kıbrıs yürüyüş parkurlarının güzergahı:

 

Yürüyüş yaptıktan sonra yorgunluğunuzu Kıbrıs sahili boyunca sıralanan restoranların enfes lezzetleriyle atabilirsiniz. Kıbrıs mutfağının zenginliği sayesinde Türk ve dünya lezzetlerini, çeşit çeşit mezeleri ve tatlıları yiyebilirsiniz. Girne ve Magosa’da deniz manzarasına karşı buz gibi içeceklerinizi içerek yürüyüşünüzün yorgunluğunu geride bırakacaksınız.

Kıbrıs hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kıbrıs'ta konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kıbrıs'ta tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
diyetisyen