Tatilinizin sonlarına geldiniz ve Kıbrıs’tan ne alınır diye düşünüyorsunuz. Adada geçirdiğiniz süre boyunca karşılaştığınız dükkanlardan ve yöre pazarlarından halen hediyelerinizi almadıysanız size Kıbrıs hediyelik eşya kültürü hakkında ipucu verebiliriz.

Özellikle Türkler tarafından ziyaret edilen Kıbrıs otelleri, alışverişte ayrı bir öneme sahiptir. Bazı ürünlerin Türkiye’ye oranla oldukça ucuz fiyatlarla alınabildiği Kıbrıs’ta tatilciler bol bol alışveriş yaparlar. Kıbrıs’tan ne alınır diye sorduğunuzda hemen hemen her şeyi alabileceğiniz cevabı ile karşılaşırsınız.

Kıbrıs tatiliniz boyunca özellikle pek çok çeşidi olan hellim peyniri olmazsa olmazlarınız arasında yer alsın. Kıbrıs’ta satılan peynirlerin lezzetine paha biçilemiyor.Yöresel Kıbrıs yemekleri ve adanın çilekleri de çok lezzetli. Bunun dışında dünyaca ünlü markaların mağazalarından alışveriş yapma imkanına sahip olursunuz. Sevdikleriniz ve kendiniz için hediyelik eşyalar, süs eşyaları, takılar, Kıbrıs’a özgü figürler satın alabilirsiniz.

Lefkoşa Büyük Han, Lefkoşa Belediye Pazarı ve Girne Çarşısı gibi yerlerden yöreye özgü dantel işlerinden, Kıbrıs Konyağı, bademli gül suyu Summada ve aliç reçeli alabilirsiniz.

kıbrısta ne alınır

Alkol ve Tütün Mamulleri

Kıbrıs’ta alkol ve sigara ürünlerinin Türkiye’ye oranla oldukça ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs hediyelik eşya açısından bu ürünleri değerlendiremesek de yine de satın almanız mümkün. Kıbrıs’tan Türkiye’ye sadece 3 litre alkol ve 5 karton sigara getirebilirsiniz.

Tekstil, Ayakkabı ve Çanta

Kıbrıs hediyelik eşya seçenekleriniz arasında tekstil ürünleri yer alabilir. Bazı dünyaca ünlü markaların ürünlerini rahatlıkla bulabilirsiniz, hem de Türkiye’den daha düşük fiyatlara. Girne’de yat limanı çevresinde bulunan giyim mağazaları ya da Lefkoşa’nın Dereboyu Caddesi’nde bulunan mağazalardan dostlarınıza hediyeler alabilirsiniz. Ünlü markalara ait ayakkabı ve çantaları da uygun fiyatlara alırsınız.

Kozmetik ve Parfüm

Kıbrıs’tan ne alınır sorunuzun bir diğer cevabını da kozmetik ürünleri veriyor. Türkiye’de çok pahalıya alabileceğiniz parfümler ve kozmetik ürünleri Kıbrıs’ta çok ucuz. Ancak imitasyon ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Kıbrıs hediyelik eşya konusunda genelde ünlü markaların satışında ünlendiği için yöresel hediyelikler için köy pazarlarını gezmeniz daha mantıklı olacaktır. Bakım ürünleri, makyaj malzemeleri ve parfümler dostlarınız için güzel hediyelikler olabilir.

Hediyelik Aksesuarlar

Kıbrıs’tan ayrıca el yapımı aksesuarlar da alabilirsiniz. Kıbrıs turu ile geldiyseniz elbet ünlü bir çarşıya götürüleceksiniz ancak sokak aralarındaki küçük dükkanlara da uğramanızda fayda var.

kıbrıs hediyelik eşyaKıbrıs hediyelik eşya olarak:

  • Seylan çayı
  • Çilek
  • Hellim peyniri
  • Porselen
  • İçki
  • Sigara
  • Magnet
  • Tepsi
  • Biblo
  • Bileklik ve takı çeşitleri sayılabilir.

Ancak dükkanların her zaman açık olmadığını da bilmelisiniz. Alışverişinizi gündüz vakitlerinde yapmanızda fayda var. İyi tatiller…

 

 

 

 

Yavru vatanda gününüz daha farklı nasıl geçer diyorsanız Kıbrıs’ta  bir gün  nasıl geçer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Kıbrıs'ta konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Kıbrıs'ta tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
diyetisyen