Kıbrıs Ulaşım Alternatifleri

Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a nasıl gidilir, Kıbrıs ulaşım alternatifleri nelerdir merak ediyorsanız adaya giderken yararlanabileceğiniz farklı ulaşım seçeneklerini bir araya getirdik.

Yaz tatilleriniz için en ideal noktalardan biri olan Kıbrıs sıcacık güneşi, sakin koyları ve unutulmaz manzaraları ile misafirlerini ağırlıyor. Kıbrıs tatil merkezleri konuklarını yüksek standartlarda ağırlıyorlar. Türkiye’den Kıbrıs’a gelecekseniz pasaporta gerek olmadan maksimum 1 ay vizesiz tatil yapmanız mümkün.

Kıbrıs’a nasıl gidilir sorunuza pek çok farklı şekilde cevap verebiliriz. Ancak hava ve deniz yolları en uygun ve ekonomik olanlardır.

Kendi aracınızla gelmek istiyorsanız Mersin Taşucu limanından aracınıza triptik yaptırdıktan sonra seyahatinize başlayabilirsiniz. Kıbrıs’a kimlikle girebilmek mümkün olmasına rağmen arabanızı içeri sokmak için pasaporta ihtiyacınız olacak. Bu nedenle pasaportunuzu unutmamanız sizin yararınıza olacaktır.Kıbrıs yol tarifi aracınızı adaya ulaştırdığınızda hemen her yerde bulunan danışmalardan edineceğiniz bilgilerdir. Adada dolaşmak için yol haritasına ihtiyacınız olacak.

Deniz yolu ile bireysel olarak seyahat etmek istiyorsanız. Yine Mersin Taşucu ve Alanya limanından düzenlenen feribot seferlerine katılabilirsiniz.

Ercan Havalimanı ise Türkiye’den Ankara, İzmir ve İstanbul’dan tarifeli uçak seferlerine olanak tanıyor. Kıbrıs uçak bileti bulmak için tatil tarihinizi önceden belirlemenizde fayda var. Yaz ayları oldukça yoğun geçiyor. Havaalanına ulaştıktan sonra ulaşımınızı taksi veya kiralık araba ile sağlayabilirsiniz.

Bütçenizi Rahatlatacak Çözümler

Ancak Kıbrıs uçak ve feribot bilet fiyatlarının bütçenizi zorlamasını istemiyorsanız ve ve ekonomik bir yol arıyorsanız Kıbrıs tur ve otel firmalarından rezervasyonunuzu yaptırırken ulaşım hizmetlerinin ücrete dahil olup olmamasına dikkat edin. Direkt otelinize ulaşmış, uzun bir yol çilesi çekmemiş olursunuz.

Otel konumlarını detaylı görebilmek için Kıbrıs otel konumları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Uçakla

Kıbrıs uçakla ulaşım

Kıbrıs uçak seferleri konforundan yararlanın…

Kıbrıs’a uçakla gelmek için Türk Hava Yolları, Kıbrıs Türk Hava Yolları, şimdi de Atlas Jet ve Pegasus (Pegasus Airlines) firmalarının düzenli uçuşlarından yararlanabilirsiniz. İngiltere ve Avrupa gibi ülkelerden de Kıbrıs’a düzenli seferler yapılmaktadır. Eğer farklı Avrupa ülkelerinden gelecekseniz uçağınız kuzey Kıbrıs’a inmeden önce Türkiye’ye inerek 45 dakika bekleme süresinden sonra Kıbrıs’a doğru hareket eder. Kıbrıs Türkiye uçak seferleri düzenli olarak yapılır.

Uçuşlar Türkiye hava sahası üzerinden İstanbul, İzmir ve Antalya aktarmalı yapılmaktadır. KKTC Ercan Havaalanı, Lefkoşa şehir merkezinin 12 km (7mil) doğusundadır. Bilet tarihlerine ve fiyatlarına bakmak için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Web: www.anadolujet.com

  • Bora Jet

Web: http://www.borajet.com.tr/

  • Onur Air

Web: http://www.onurair.com.tr/

  • Atlas Jet

Web: http://www.atlasjet.com/

Uçak Biletinizi Ucuza Alın!

Eğer aylar öncesinden tatilinizin tarihini belirleyerek biletinizi aldıysanız yazın artan Kıbrıs uçak biletleri fiyatlarından etkilenmezsiniz. Ayrıca tur firmalarının düzenledikleri etkinliklere katılarak ulaşım masraflarınızı bu şekilde karşılayabilir, daha ekonomik bir tatil yapabilirsiniz. İstanbul Kıbrıs uçak bileti, Ankara Kıbrıs uçak bileti seçeneklerinizi farklı hava yollarından değerlendirebilirsiniz.

Feribotla

Kıbrıs feribotla ulaşım
Kıbrıs feribot seferleri Girne ve Magosa’ya belirli gün ve tarifelere göre yapılmaktadır. Yaklaşık 3 saat süren yolculuklar sonucu bölgeye ulaşılmakta. Ancak hava koşullarının değişkenliğine göre bu süre uzayabilir. Ancak genellikle yaz aylarında tatilcilerin geldikleri bir lokasyon olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Kıbrıs ulaşım seçenekleri arasında rahat olanlardandır.

Feribotlar, Taşucu ve Alanya ile Girne Limanı; Mersin ile Gazi Magosa Limanı arasında çalışmaktadırlar. Her feribot ortalama 250 kişi kapasitelidir ve cumartesileri dışında her gün hizmet vermektedirler.

Yolculuktan önce herkese Kıbrıs’a giriş için verilen belgeleri kaybetmemeniz gerekecek. Girne limanında sizden bu belgeleri talep edecekler. Kıbrıs feribot bilet fiyatları da 70 – 80 TL civarı.

Tavsiyemiz

Uzun ve zahmetli bir yol çekmek istemiyorsanız Kıbrıs tur firmaları sizler için avantajlı tarifeler oluşturuyor. Feribotlar kalabalık ve yolculuk sıkıcı olabilir. Bu nedenle bölgeye uçakla gelmenize imkan tanıyan otel fırsatlarından yararlanarak tatilinizi daha rahat geçirebilirsiniz. Kıbrıs ulaşım açısından uçak seferlerine daha elverişlidir.

Kendi Aracınızla

Kıbrıs araçla ulaşım
Kıbrıs’a kendi aracınızla nasıl gideceksiniz? Kıbrıs’a nasıl gidilir? En kolay yol araçla mı gitmek?

Kıbrıs’a ulaşmanın bir diğer alternatifi ise arabanızla seyahat etmektir, yolculuk yaklaşık 6-8 saat sürer. Arabalı Feribotlar, Mersin ve Taşucu’ndan Girne ve Magosa’ya 120 araç / 800 yolcu kapasitelidir.

Kendi aracınızla Kıbrıs’a gelmek için ilk önce aracınıza triptik yaptırmalısınız, bu aracınızı Türkiye’den çıkarabilmenizi sağlayacaktır. Kıbrıs’a kimlikle girebilmek mümkün olmasına rağmen arabanızı içeri sokmak için pasaporta ihtiyacınız olacak. Bu nedenle pasaportunuzu unutmamanız gerekiyor. Kıbrıs ulaşım açısından Türkiye’den farklı bir sisteme sahip. Bu nedenle yollar size garip gelecek, dikkat edin…

MTV bedelinin yatırıldığına dair belgenizi yanınızdan ayırmayarak adada 30 günden fazla kalabilirsiniz. Eğer adada bir aydan fazla bir süre için bulunacaksanız ehliyetinizi KKTC ehliyeti ile yenilemeniz gerekecektir. Buna ek olarak arabanızın sigortası Kıbrıs’ta geçerli olmadığından Aracınızı Kıbrıs gümrük sınırından geçirmeden önce sigorta yaptırmanız gerekecektir. Limanda sigorta yaptırmanın bedelinin 2 kat daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu nedenle Kıbrıs uçak seferleri ve feribot ulaşımından yararlanabilir ya da Kıbrıs otel fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Firmalar size ulaşım dahil bilet rezervasyonu yaptırma imkanı sunarlar.

Kıbrıs’ta Nerede Kalınır? – Kıbrıs’ın En Güzel Otelleri

Kıbrıs’ta Nerede Kalınır? Oteller ve alternatif konaklama imkanlarını görmek için tıklayın..

Kıbrıs’a Nasıl Giderim? – Yol Tarifi

Yol Tarifi Al

Yol Tarifi Al

diyetisyen